HAKKINDA

''Süngü, yorumu çok zor olan Lanciotto rolünde, mükemmel frazlar yaparak, ses tellerini duygu ile birleştirip, göze hemen çarpan vokal kalitesi ile

tam donanımlı bir opera sanatçısı olduğunu gösterdi.''

-Dino Foresio , OPERACLICK

Martina Franca, Francesca da Rimini

"...Süngü, tizlerindeki kendinden eminliği ile dikkat çekti. Anadili Fransızca olmayan bir yorumcu için çok cesur bir performansa imza attı. Son perdedeki 'Grand-Augure' sahnesindeki mizah anlayışı, başarılı oyunculuğuna yansıdı''

-Stephen J. Mudge, OPERA NEWS

Paris,  Güzel Helen

   Genç Türk tenor Mert Süngü, Fabio Luisi, Nello Santi, Gianluigi Gelmetti, Christian Thielemann... gibi dünyanın önde gelen şeflerinin batonu altında; Teatro dell'Opera di Roma, Théâtre du Châtelet Paris, SemperOper Dresden, Teatro di San Carlo di Napoli, Teatro Massimo di Palermo gibi prestijli tiyarolarda sahne aldı.

***

  Çok yönlü bir yorumcu olan Mert Süngü, Roma operasında BelCanto, Paris te Fransız Opereti, Almanyada romantik Alman operası ve şarkıları yorumlamıştır... Tenorun odak noktası BelCanto, Mozart ve Haendel olarak devam etmektedir.

   Son olarak Saverio Mercadante'nin yüz yıllardır gün ışığına çıkmamış Francesca da Rimini operasında başrolü (Dünya Prömiyeri), New York Metropolitan operası baş şefi Fabio Luisi batonu altında, büyük duayen Pier Luigi Pizzi rejisinde DVD ve CD formatlarında kaydetmiştir.

    Piyasaya çıkmak üzere olan başka bir canlı DVD kaydı ise Vincenzo Bellini'nin ilk Operası Adelson e Salvini operası. Mert Süngü'nün Salvini rolünü yorumladığı DVD post-prodüksyonda. 5 senlik kariyerine 3 DVD kaydı ve 10 canlı yayın sığdırmıştır.(RAI, RadioFrance, Arte, Ö1, MDR ve Italyan Sinemalarında HD canlı yayın)

Yakında NAXOS tarafından kaydedilen Rossini'nin Fatih Sultan Mehmet operası, DVD ve CD formatında operası seçkin müzik marketlerde yerini alacak. Süngü Paolo Erisso rolünü yorumluyor.

 

Yakın gelecektekte ilk defa yorumlayacağı roller:

Nadir/ İnci avcıları, Bizet.

Teatro Verdi, Trieste

*

Libenskopf/ Reims a yolculuk, Rossini.

Roma Opera/Teatro dell'Opera di Roma

*

Erisso/ Fatih Sultan Mehmed, Rossini.

Rossini Festivali Wildbad

*

Pedrillo/ Saraydan kız kaçırma, Mozart.

San Carlo, Napoli

*

Nemorino /Aşk iksiri, Donizetti.

SemperOper, Dresden


,